Lamperia – wredna rzecz

6 lipca 2009, autor: Robert Balicki

Lamperia jest to dolna część ściany malowana farbą olejną w celu łatwiejszego czyszczenia zabrudzeń. Tak wykończone powierzchnie spotyka się najczęściej na klatkach, korytarzach, a także w kuchniach i łazienkach starego budownictwa.

Remont mieszkania często zatrzymuje się w momencie zetknięcia się z taką powierzchnią i powstaje pytanie – co z tym zrobić?

Każdy, kto miał choć raz do czynienia z lamperią przyzna, że jest to wredny temat do rozgryzienia, choć nie należy załamywać rąk. Na wszystko są sposoby lepsze i gorsze…

Bezdyskusyjnie najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie olejnej powłoki lamperii. Nie ma w tym przypadku znaczenia w jaki sposób. Można usuwać ją mechanicznie lub chemicznie. W pierwszym przypadku używamy do tego celu szpachelki i pomagamy sobie opalarką, w drugim nakładamy środki chemiczne. Oba sposoby są uciążliwe, a drugi na dodatek kosztowny. W każdym razie jeśli się to uda, problem zostaje rozwiązany.

Co zrobić w momencie gdy farba olejna nie chce schodzić? Krótko mówiąc mamy poważny problem, gdyż jako powierzchnia niechłonna, nie przyjmie ona środka gruntującego w takim stopniu, by stworzyć odpowiednią bazę do nakładania gładzi, ceramiki.

Każdy z fachowców na pewno ma jakiś swój własny, sprawdzony sposób na pozbycie się tego problemu.

Ja zrobiłem to następująco:

1. metodą mechaniczną usunąłem co się dało

2. przetarłem całość papierem ściernym o grubym ziarnie

3. odpyliłem powierzchnie i nałożyłem Betonkontakt /Knauf/

4. wykonałem gładź, zagruntowałem i pomalowałem

Usuwanie farby olejnej i przygotowanie podłoża było bardzo męczące i sam nie do końca pewien byłem efektu ale wszystko do dziś, po kilku latach, trzyma się znakomicie.

Serię wyjątkowych wskazówek i wartościowej wiedzy ZA DARMO otrzymują tylko moi stali czytelnicy. Zostań jednym z nich, zacznij od unikalnego poradnika – KLIK

Kategoria: Ściany i sufity

Zostaw odpowiedź