Naprawa/wymiana wtyczki

6 lipca 2009, autor: Robert Balicki

Zdarza się, że jakiś sprzęt domowy lub narzędzie nagle odmawia posłuszeństwa. Przestaje działać lub przerywa. Może być to oznaką uszkodzenia wewnętrznego lecz warto w takich przypadkach w pierwszej kolejnosci sprawdzić przewód zasilający i wtyczkę.
Jeśli na całej długości osłony przewodu nie ma widocznych uszkodzeń lub przecięć, trzeba przyjrzeć się dokładniej wtyczce i miejscu łączenia jej z przewodem. Tu właśnie zwykle następuje przerwanie przewodu, wynikajce z częstego użytkowania.

Po rozkręceniu wtyczki należy sprawdzić, czy nie poluzowało się któreś z łączeń. Jeśli nie – odkręcić przewody i wyjąć je z miejsc mocowania.
Poniżej opisałem wymianę całej wtyczki. Wszystkie poszczególne czynności dotyczą również naprawy pękniętego przewodu.

wtyczka
Przewód skracamy o kilka centymetrów w taki sposób, by odciąć miejsce uszkodzenia. Następnie usuwamy zewnętrzną osłonę izolacyjną na takiej długości, by mieć swobodę manewru przy dokręcaniu poszczególnych żył. Nie mając odpowiedniego narzędzia możemy posłużyć się ostrożnie nożykiem.

wtyczka1

Następną czynnością jest usunięcie izolacji z żył na długość ok. 0,5 cm. Po zakręceniu drucików w palcach, wsuwamy każdą z nich w miejsce mocowania i dokręcamy śrubki.

wtyczka2

Niektóre wtyczki umożliwiają wyjęcie płytki kontaktowej co pozwala na swobodny dostęp do miejsc mocowania.
Żyły z izolacją w kolorach niebieskim i brązowym mocujemy do bolców wtyczki, a żółtozieloną w miejscu mocowania otworu na bolec ochronny gniazda. Sprawdzamy czy połączenia są dobrze przykręcone i nie dają się wysunąć z mocowań, po czym układamy je wraz z przewodem we wnętrzu wtyczki. Robimy to w taki sposób, by kabel został uchwycony przez zabezpieczenie przed jego wysuwaniem /jak na zdjęciu/, lub przykręcamy go opaską do obudowy /zaleznie od typu wtyczki/.

wtyczka3

Ostatnią czynnością jest skręcenie obu połówek wtyczki w całość, zwracając przy tym uwagę, by nie uszkodzić żył.

Jak słusznie zauważył jeden z czytelników – na fotkach jest błąd. Przez nieuwagę podpięte zostały odwrotnie żyły niebieska i brązowa. Brązowa powinna być z lewej strony otworu na bolec ochronny, niebieska z prawej. /Bachus – dziękuję za zwrócenie uwagi/

wtyczka5

Kategoria: Prace elektryczne

Komentarze

Odpowiedzi: 10 do wpisu “Naprawa/wymiana wtyczki”
 1. Nowicjusz pisze:

  Jeśli wtyczka jest bez uziemienia to wtedy nie ma różnicy gdzie będzie faza, a gdzie neutralny ??

 2. Robert Balicki pisze:

  O ile uszkodzona wtyczka też nie miała uziemienia, oznacza to, że odbiornik prądu nie jest urządzeniem go wymagającym. W takich przypadkach nie ma znaczenia po której stronie podłączysz fazę

 3. adas pisze:

  Piekna porada, dziś musiałem wymienić tą wtyczkę z uziemieniem w żelazku. Myslalem, ze nie ma żadnej róznicy czy niebieski i brązowey będzie po lewej/prawej od uziemienia.
  Pozdrawiam!

 4. Aleksander pisze:

  Dzięki :D uratowaliście moje kable ;)

 5. Sebastian pisze:

  Dzięki za artykuł, dzięki niemu dzisiaj wymieniłem wtyczkę brytyjską na polską :-)

 6. Rafał pisze:

  Czy tak powinna wyglądać wtyczka?

  http://zapodaj.net/4a5ab9cf28d93.jpg.html

 7. Robert Balicki pisze:

  Dokładnie tak – po lewej faza, na środku uziemienie, po prawej „zero”

 8. Rafał pisze:

  Dziękuje za info. Przydało się.
  Fajny blog :)

 9. Marek pisze:

  Witam,
  Chcę wymienić wtyczkę w odkurzaczu, ale mam tam dwa kable – czy do bolca z uziemieniem podłączam jakiś kabel (nie mam żółtego/zielonego) – prośba o info.
  Pozdrawiam
  Marek

 10. Robert Balicki pisze:

  Nie, jeśli na kablu doprowadzającym są tylko 2 żyły to uziemienie się pomija

Zostaw odpowiedź