Jak przeciąć profil

24 sierpnia 2009, autor: Robert Balicki

Profile wykorzystywane do zabudów G/K, ścianek, sufitów itp. czyli typu U i C sprzedawane są w różnych długościach, od 2.6 po 4 mb. Pierwszym problemem jaki możemy napotkać to transport takich profili do miejsca prac. Niestety nie w każdym aucie się zmieszczą w całości, dobrze jest więc wziąć ze sobą miarkę i nożyce do cięcia blach.

Rozwiązaniem może być oczywiście bagażnik dachowy lub przycięcie profili na odpowiednią długość. Nie wszystkie profile musimy koniecznie przecinać. Profile przyścienne typu U można tylko naciąć i zgiąć do siebie „plecami” w taki sposób, by swobodnie zmieściły się w samochodzie. Po ich ponownym wyprostowaniu są nadal zdatne do użytku, gdyż z zasady nie stosuje się ich tak, by przenosiły obciążenia prostopadłe do wewnętrznej płaszczyny, która jest przeznaczona do mocowania przy ścianach lub sufitach.

Profile typu C muszą być transportowane w całości lub w minimalnej, potrzebnej nam przy pracach długości.

Przecięcie profilu jest czynnością bardzo prostą. Najpierw należy odmierzyć potrzebną długość za pomocą miarki i zaznaczyć kreskę cienkim flamastrem lub ołówkiem. Osobom niedoświadczonym zalecam w tym momencie zaznaczenie kreskami przynajmniej dwóch zewnętrznych płaszczyzn profilu.

Kolejną czynnością jest nacięcie nożycami obu tych płaszczyzn i zgięcie profilu „plecami do siebie” do takiego kąta, w którym bez problemu można już użyć nożyc do blachy. Do przecięcia mamy już wtedy tylko płaszczyznę „pleców”.

Profile przycięte po bokach można też przełamać machając obydwoma odcinkami jak skrzydłami ptaka. Zależnie od potrzeb /do cięć precyzyjnych, ukośnych itp./ można też użyć szlifierki z tarczą do cięcia metalu. Należy jednak pamiętać, że stosując to narzędzie „sypiemy” wokół iskrami, zostawmy je więc raczej do cięcia profili ościeżnicowych :)

Kategoria: Konstrukcje

Komentarze

Odpowiedzi: 3 do wpisu “Jak przeciąć profil”
  1. Adam pisze:

    Cięcia profili szlifierką bez późniejszego zabezpieczenia miejsca cięcia powłoką antykorozyjną jest niedopuszczalne ze względu na pojawiającą się korozję.

  2. Robert Balicki pisze:

    Z całym szacunkiem, ale ta korozja to nie to samo co rdza na autach, jeśli w ogóle wyjdzie to po x-latach, bez przesady. Każdy pilnuje by mieszkania nie zawilgocić, nie dajmy się zwariować. Moim zdaniem taką opinię wyrażają książkowi inspektorzy nadzoru. W praktyce nie ma możliwości „zjedzenia” tak ciętych profili przez rdzę przez conajmniej kilkanaście lat… (nie mówiąc już, czy to w ogóle spowoduje jakikolwiek zaciek, ślad itp. przebijający przez płytę K/G )

  3. Robert Praga pisze:

    Popieram zdanie mojego imiennika, bo nie spotkałem sie z zabezpieczaniem „cięc profili” przeciw korozyjnie , nikt o zdrowym rozsądku nie dopuści do dostania sie wilgoci w zabudowy G-k , bo zanim skoroduje profil i pojawi się rdza to płyty szybciej spuchną , a co do zabezpieczania antykorozyjnego owszem -metalowe elementy na których bedzie nakładany gips na mokro(tynki gipsowe itp.),

Zostaw odpowiedź