Naprawa rys i pęknięć

1 sierpnia 2009, autor: Robert Balicki

Rysy i pęknięcia tynków należą do częstych bolączek tynków wewnętrznych. Spotyka się je bardzo często zarówno w mieszkaniach nowych jak i w starym budownictwie. Nawet przed przystąpieniem do odświeżenia powierzchni ścian i sufitów, należy je usunąć, gdyż samo malowanie ich nie zlikwiduje.

Drobne pęknięcia są dość proste w naprawie. Najszybszym sposobem na ich likwidację jest ich wypełnienie gipsem. Procedura naprawy sprowadza się do kilku punktów:

1. Nacinamy pęknięcie kantem szpachelki lub nożykiem nożykiem taki sposób, by szczelinka przybrała w przekroju kształt litery „V”. Umożliwia to odcięcie resztek powłoki malarskiej po bokach i powiększenie miejsca dla przyszłego wypełniacza.

rysa1

2. Za pomocą miękkiego pędzla oczyszczamy naciętą powierzchnię z pyłu i nanosimy środek gruntujący do wnętrza szczeliny i obszar naprawy.

3. Po wyschnięciu gruntu wypełniamy szczelinę warstwą gipsu szpachlowego lub gdy mamy do czynienia z drobnym pęknięciem – akrylem szpachlowym. Wyraźny nadmiar usuwamy na bieżąco szpachelką.

4. Po wyschnięciu warstwy wypełniającej, za pomocą papieru ściernego na klocku, usuwamy nierówności gipsu, by zlikwidować „brzuszek”.

5. W miarę potrzeby powtarzamy czynności z pkt. 3 i 4.

 Większe pęknięcia naprawiamy za pomocą siatki.

siatka1

Procedura naprawy jest taka sama jak wyżej, jednak przy pkt. 3 nakładamy większą ilość gipsu. Następnie zatapiamy weń siatkę, którą wcześniej należy sobie uciąć na wymiar ciut dłuższy niż długość pęknięcia. Nadmiar gipsu na siatce rozprowadzamy pionowymi i poziomymi ruchami szpachelki tak, by pokrył w całości obszar naprawy.

 siatka

Ubytki tynku naprawiamy bardzo podobnie, lecz boki ubytku oczyszczamy najpierw szpachelką zamiast powiększania szczelin i po oczyszczeniu oraz zagruntowaniu uzupełniamy gipsem.

naprawa

Po wyschnięciu szlifujemy obszar naprawy i po oczyszczeniu nakładamy ponownie warstwę gipsu wykańczającego na większym obszarze powierzchni tak, by ukryć miejsce naprawy /jeśli nie wykonujemy gładzi na całej powierzchni/.

Ostatnią czynnością będzie już tylko zeszlifowanie na gładko w/w obszaru papierem ściernym, założonym na klocek.

Powyższe prace należy przeprowadzać nawet przed zwykłym odświeżeniem powierzchni ścian i sufitów. Gdy w harmonogramie prac mamy do wykonania gładzie gipsowe, naprawy te są obowiązkowe, a ich zaniechanie może wpłynąć na przyszły stan gładzi i obniżyć wartość pomieszczeń.

Więcej na ten i inne tematy przeczytasz w Poradniku.

Serię wyjątkowych wskazówek i wartościowej wiedzy ZA DARMO otrzymują tylko moi stali czytelnicy. Zostań jednym z nich, zacznij od unikalnego poradnika – KLIK

Kategoria: Ściany i sufity

Komentarze

Odpowiedzi: 5 do wpisu “Naprawa rys i pęknięć”
 1. Michał pisze:

  Po przetarciu papierem ściernym i oczyszczeniu przed gipsowaniem 2 warstwy proponowałbym gruntowanie

 2. eremont pisze:

  Oczywiście Michale masz rację, nie zwróciłem uwagi, ze zabrakło tego zdania w odpowiednim miejscu w tekście. Dziękuję, za uważną analizę ;)

 3. Łukasz pisze:

  Ja proponuje zamiast siatki fizeline nie ma nic lepszego do zbrojenia gipsu, siatka nadaje sie do zbrojenia tynku gdyz jest on bardziej stabilny i ma silniejsze spoiwo

 4. Robert Balicki pisze:

  Tak Łukaszu, masz rację co do spoiwa. Wg moich doświadczeń jednak fizelina jest najlepszym materiałem do łączenia płyt K/G natomiast naprawy pęknięć tynków wymagają „oczek” wypełnionych spoiwem co daje trwałość nałożonej powłoki – podobnie jak przy zbrojeniu wylewek. Materiał użyty do napraw też powinien być stosownie „mocniejszy” od następującej po nim warstwy gładzi, która jest dość delikatna i mało odporna na działania mechanicze.

 5. super hamer pisze:

  „brzuszki” najlepiej likwidować na siłowni,a remonty zlecać Łukaszowi:P

Zostaw odpowiedź