Nowy punkt elektryczny w cegle lub betonie

13 sierpnia 2009, autor: Robert Balicki

Często przy remoncie mieszkania modyfikujemy instalację elektryczną. Sprowadza się to zazwyczaj do kasacji lub wyprowadzenia nowego punktu elektrycznego.

Prace rozpoczynamy od wykreślenia na ścianie przyszłego przebiegu kabla trzymając się zasady pionów i poziomów /nigdy na skos/. Najlepiej użyć do tego pozimnicy i ołówka rysując na powierzchni ściany linię dla przyszłej bruzdy i wyznaczając miejsce pod puszkę.

Jeśli chcemy wykonać nowe gniazdo – punktem bazowym do włączenia się w instalację będzie rozetka z kablami prowadzącymi do gniazdek, jeśli włącznik lub wypust oświetlenia – rozetka z instalacją oświetleniową.

Po wyrysowaniu linii przystępujemy do wykonania otworu pod puszkę i wykucia bruzd. MIejsce na puszkę najłatwiej wykonać otwornicą o odpowiednim rozmiarze założoną na wiertarkę udarową. W efekcie otrzymamy ładny otwór i obsadzenie puszki nie będzie tak męczące jak po wykuciu przecinakiem.

Bruzdy można wykonać na kilka sposobów:

1. Bruzdownicą

2. Młotowiertarką z funkcją dłutowania /po uprzednim nacięciu tynku po wyznaczonych liniach szlifierką z tarczą do betonu 

3. Za pomocą przecinaka i młotka /najbardziej żmudne i pracochłonne/

Po wykonaniu bruzd przystępujemy do ułożenia kabla. Ucinamy go na odpowiednią długość pamiętając, by zostawić po ok. 10-15 cm zapasu po obu końcach.  Następnie mocujemy go do muru za pomocą plastikowych kołków lub metalowych spinek. Jeśli bruzdy wyszły nam ładnie pod wymiar kabla, wystarczy zablokować go punktowo tak, by schował się pod tynkiem na głębokości min. 5mm i przystąpić do wypełnienia szczeliny.  

Po wyschnięciu możemy przystąpić do wklejenia puszki i połączenia kabla w rozetce z odpowiednimi żyłami.

Puszkę wklejamy nanosząc warstwę gipsu na jej tylną ściankę i dociskając do muru. Uzupełniamy też gipsem szczeliny po bokach. Przy tej czynności należy zwrócić na jej prawidłowe ułożenie w poziomie i pionie oraz osadzenie w jednej płaszczyźnie z tynkiem /sprawdzić przy pomocy poziomnicy/, co nie powoduje w przyszłości odstawania włącznika lub gniazda od ściany.

Pamiętać należy też o zaizolowaniu końcówki kabla wystającego z puszki do czasu montażu gniazda lub włącznika. Najlepiej też skierować go w stronę ściany lub zakręcić i ukryć wewnątrz puszki.

Kategoria: Prace elektryczne

Zostaw odpowiedź