Otwornice, czyli czym wywiercić otwór

27 sierpnia 2009, autor: Robert Balicki

Otwornice to narzędzia służące do precyzyjnego wycinania otworów. Przy pracach remontowych przydatne będą na pewno 3 rodzaje; do wycinania otworów w zabudowach z K/G - pod halogeny,  w ścianach – nowe punkty elektryczne i w glazurze – otwór w okładzinie umożliwiający obsadzenie puszki.

Do wycinania otworów w płycie z karton-gipsu wystarczy najprostrzy zest1zestaw otwornic do drewna, który można nabyć w hipermarkecie. Posiada on w komplecie kilkanaście krążków o różnych średnicach i wiertło prowadzące wraz z blokadami lub też /zależnie od rodzaju/ stałą tarczę z wiertłem tzw. adapter i wymienne elementy wycinające.

otwZłożenie narzędzia do pracy jest dziecinnie proste po dobraniu odpowiedniej wielkości do żądanej średnicy otworu. Następnie wystarczy założyć narzędzie na wkrętarkę, ustawić wiertło prowadzące w punkcie przyszłego środka otworu i po prostu wywiercić. Wkrętarkę należy trzymać oczywiście prostopadle do płaszczyzny wiercenia.

odbDo wykonania otworów w betonie potrzebna nam będzie wiertło koronowe, czyli otwornica z ząbkami /płytkami widiowymi wykonanymi z węglików spiekanych/ lub koronką /nasypem diamentowym lub wolframowym/. Podobnie jak w przypadkuotw otwornic do drewna można je nabyć w zestawach umożliwiających dobranie do potrzebnej wielkości otworu lub jako pojedyńczą sztukę o określonej średnicy. Z uwagi na twardość podłoża, jako narzędzie mechaniczne należy stosować tu już młotowiertarkę.

Do wykonania otworów w glazurze możemy użyć prostego wycinaka z regulowaną średnicą cięcia,  zakończoną nożem wycwykonanym z węglika spiekanego lub zestawu otwornic z nasypem wolframowym. Wszystko zależy od ilości wymaganych prac, upodobań i zasobności portfela. W przypadku wszelkich otwornic jako narzędzi specjalistycznych,  cena zazwyczaj ściśle odpowiada ich jakości.

Przy wierceniu otworów pamiętać należy o wcześniejszym, dokładnym określeniu środka. Można to zrobić rysując linie pionowe i poziome na żądanej wysokości i odległości od krawędzi ścian, sufitu lub podłóg. W następstwie tych czynności otrzymamy przecięcie dwóch prostych, dające nam środek przyszłego otworu

Ważne też jest, by przy otworach w betonie ustawić wiertarkę na funkcję wiercenia z młotkiem. Przy otworach w ceramice /np. cegła dziurawka, glazura/ funkcję tę należy wyłączyć z uwagi na kruchość wierconego podłoża.

Serię wyjątkowych wskazówek i wartościowej wiedzy ZA DARMO otrzymują tylko moi stali czytelnicy. Zostań jednym z nich, zacznij od unikalnego poradnika – KLIK

Kategoria: Narzędzia

Zostaw odpowiedź