Taśma malarska

20 sierpnia 2009, autor: Robert Balicki

W czasie remontu potrzebujemy bardzo często zabezpieczyć meble folią , okleić ościeżnice lub podłogi itp. W takim przypadku potrzebna jest taśma jednostronnie klejąca, która pozwoli zabezpieczyć chronione elementy wnętrza, skleić ze sobą materiał zabezpieczający /folia, papier/ lub umożliwić odcięcie kolorów farb.

Do tego zakresu prac wykorzystuje się taśmy papierowe maskujące, tasmaskdostępne w różnych szerokościach i długościach. Należy jednak przewidzieć do czego będzie nam potrzebna konkretna rolka. Taśmy szerokie stosuje się przede wszystkim do łączenia materiałów zabezpieczajacych z uwagi na dużą powierzchnię łączenia. Węższe wykorzystujemy do oklejania konkretnych elementów. 

W zasadzie nie ma stałej reguły zastosowania taśm, dobieramy je wg własnego uznania. Im szersza taśma - tym większa powierzchnia zostanie zabezpieczona lub bezpieczniej sklejona.

Do zwykłego zabezpieczania mebli można użyć najtańszych, białych taśm. Zastosowany w nich klej wykazuje jednak słabą przyczepność i potrafią się szybko odklejać. Można użyć  taśm mocniejszych, żółtych /np. firmy Tesa/, które wykazują dużo lepszą przyczepność.

Do odcinanania kolorów na ścianach i sufitach zdecydowanie polecam tasmaprofesjonalną taśmę malarską Bluedolphin. Kosztuje ok. 18 zł za rolkę ale naprawdę warto. Można ją kupić w niektórych hipermarketach budowlanych. Wystarczy szukać niebieskiego koloru i odpowiedniego opisu. Taśma ta bardzo ładnie trzyma się powierzchni, nie przepuszcza innej farby na krawędzi malowania /poważna bolączka innych taśm/ i pozwala oderwać się od podłoża bez zrywania warstwy nałożonej poprzednio farby.

Kategoria: Malowanie

Komentarze

Odpowiedzi: 2 do wpisu “Taśma malarska”
  1. Marcin pisze:

    Dość ciekawie wypowiadasz się na temat taśm, ale co możesz powiedzieć mi na tema taśmy do krzywizn, bo mam z nią problem.

    Próbuje zrobić fale na ścianie i przy użyciu tej taśmy chciałem odciąć kolor, ale przy naciąganiu taśma odchodzi mi od ściany i spada możesz mi doradzić jakąś inną taśmę lub sposób jak to robić przy użyciu tej.
    Taśma której używam to taśma do krzywizn z firmy mako

  2. Robert Balicki pisze:

    Niestety nie używałem tej taśmy. Krzywizny malowałem chyba tylko 2x i wtedy używałem Tesy. Odpadanie taśmy od powierzchni to sprawa jej przyczepności, a tą te taśmy mają niewielką z uwagi na to, by nie zrywały już nałożonej warstwy farby. Teraz pozostaje kwestia samego odcięcia i zależy jak to robisz, a raczej na czym naklejasz taśmę, na powierzchni jeszcze niemalowanej, czy na nałożonej już warstwie farby?

Zostaw odpowiedź