Jak przeciąć płytę K/G

20 września 2009, autor: Robert Balicki

plytPrzecięcie płyty z K/G, czyli popularnego karton-gipsu, nie jest czymś trudnym. Aby wykonać tę czynność prawidłowo, należy mieć do dyspozycji niezbędne narzędzia i przestrzegać kilku zasad.

Najprościej i najbezpieczniej możesz przeciąć w następujący sposób:
1. Połóż płytę na twarde podłoże, zwracając przedtem uwagę, czy nie kładziesz jej na jakieś narzędzie, resztki gruzu, śmieci, wkrętów itp. Najlepiej zamieć to miejsce uprzednio dokładnie szczotką.

2. Następnie za pomocą miarki odmierz potrzebną szerokość i zaznacz dwa skrajne punkty na końcach płyty.

3. Do obu zaznaczonych punktów przyłóż narzędzie wyznaczające linię cięcia.
a. Jeżeli tniesz płytę wzdłuż jej krótszego brzegu wystarczy Ci poziomnica 120 /szerokość płyty/.
b. Jeżeli tniesz płytę wzdłuż jej długiego brzegu najlepiej jest użyć dłuższej poziomnicy lub łaty /2.5m lub 3m długości/. Jeśli takiej nie posiadasz, musisz wyznaczyć jeszcze 1 punkt /mniej więcej po środku płyty/ i przy cięciu przesunąć poziomnicę.

4. Zdecydowanym ruchem natnij płytę nożykiem wzdłuż poziomnicy. Możesz ten ruch powtórzyć 2-3 razy uważając jednak by poziomnica nie zmieniła swojego położenia na płycie. Linia cięcia powinna być jedna, a im będzie głębsza tym lepiej.

5. odłóż poziomnicę na bok, zejdź z płyty, złap ją rękoma tak, by linia cięcia znalazła się równo między dłońmi i unieś do góry od strony Twoich nóg. Linia cięcia powinna stanowić linią pionową w stosunku do podłoża i być w tym momencie po „niewidocznej” stronie /zielonej lub białej/.

6. Przytrzymując nadal płytę, uderz w nią lekko kolanem. Przy prawidłowo przeprowadzonej linii cięcia płyta pęknie na dwie części, zaginając się bokami na Ciebie.

7. Ustaw oba boki pod kątem ok. 90 stopni względem siebie.

8. Przetnij szary papier na widocznej, załamanej linii. Jeśli zrobisz to trzymając nożyk po kątem w stosunku do linii cięcia – papier zostanie równiutko odcięty. W przypadku cięcia „na prosto” lub tępym ostrzem – wykończenie papierowe zostanie poszarpane.

9. Jeśli tniesz płytę sam – uważaj na ostatnim odcinku odcinania po „szarej” stronie i szybko łap obie części płyty. Po odcięciu ostatnich kilkunastu cm szarego papieru nie są one już ze sobą niczym połączone.

Do wyrównania odciętych krawędzi użyj hebelka do gipsu lub/i papieru ściernego założonego na klocek. Cięcie płyt można przeprowadzić również opierając płytę o ścianę. Wymaga to jednak wprawy z uwagi na plastyczność materiału. Początkującym zalecam więc cięcie na podłodze, opisane powyżej.

Kategoria: Konstrukcje

Komentarze

Odpowiedzi: 2 do wpisu “Jak przeciąć płytę K/G”
  1. Jacek pisze:

    a ja własnie przeciołem taką płytę zgodnie z twoją instrukcją. Nie wiem tylko co zrobić z poszarpanym brzegiem

  2. Łukasz pisze:

    do poszarpanego brzegu prosze uzyc skrobaka do plyt gipsowych dostepny w kazdym sklepie budowlanym za okolo 12zl. i krawedz bedzie jak oryginalna

Zostaw odpowiedź