Malowanie z szablonu

6 września 2009, autor: Robert Balicki

Wykorzystanie szablonów przy malowaniu jest jedną z nowoczesnych isz1 modnych technik ozdabiania ścian. Dzisiejszy rynek oferuje szeroką gamę gotowych wzorów wykonanych z cienkiego plastiku lub kartonu i przy poświęceniu odrobiny czasu każdy znajdzie coś, co w połączeniu z resztą wystoju nada pomieszczeniu niepowtarzalny charakter.

kitiNajprostszą metodą podziału szablonów jest ich zastosowanie. Rozróżniamy przede wszystkim szablony pojedyncze, stanowiące konkretny obraz na ścianie, lub też powtarzalny wzór, który możemy powielać imitując tapetę lub szlak. Dodatkowo też można je podzielić zależnie od motywu odpowiedniego dla konkretnych pomieszczeń; pokoju dziecinnego, salonu, kuchni itd.

sz2Technika ozdobienia ściany z szablonu jest bardzo prosta i przy odrobinie chęci każdy wykona to we własnym zakresie. Potrzebny tylko wybrany szablon, materiał i narzędzia. Do materiałów w tym przypadku należeć będzie taśma malarska do przyklejenia szablonu, farba do wnętrz lub farba w sztyfcie, a do narzędzi gąbka /można wykorzystać wałek gąbkowy/ i prosty, sztywny pędzelek.

Prace rozpoczynamy od przyklejenia szablonu w wybranym miejscu na ścianie. Następnie odlewamy trochę wymieszanej uprzednio farby do pojemniczka i maczamy w niej gąbkę. Następnie należy  ją odcisnąć z nadmiaru farby i delikatnie ”stemplować” fragmenty ściany widoczne pod szablonem. Nie dysponuję chwilowo fotkami swoich prac ale znalazłem filmik, który obrazuje jak to się robi:

Kategoria: Malowanie

Komentarze

Odpowiedzi: 2 do wpisu “Malowanie z szablonu”
 1. Łukasz pisze:

  Ja osobiscie polecam inny efekt.
  Otoz kupujemy male opakowanie gotowej masy gipsowej typu acryl-putz i dodajemy do niej kolorowy pigment.
  Na szablon przyklejony na scianie nakladamy warstewke tego kolorowego gipsu i odklejamy szablon.
  Efekt duzo lepszy anizeli sama farba.

 2. Robert Balicki pisze:

  Przyznam, że nie próbowałem ale pomysł wydaje się fajny. Jednak w przypadku zmiany kocepcji lub odświeżenia ścian innym kolorem czeka nas szlifowanie papierkiem tego obszaru. Gotowe masy typu acryl-putz są dość twarde i niełatwe do obróbki po całkowitym wyschnięciu.

Zostaw odpowiedź