Płyty K/G

19 września 2009, autor: Robert Balicki

Płyty kartonowo-gipsowe mają bardzo szerokie zastosowanie przy wszelkich remontach i wykończeniach wnętrz. Dzięki nim można diametralnie zmienić aranżację pomieszczenia. Wykorzystuje się je przy wykonywaniu sufitów podwieszanych, stawianiu lekkich ścian działowych, wszelkich zabudów, półek, ekranowania rur itd.

Dużą zaletą jest ich łatwa obróbka i praktycznie nieograniczone możliwości w zakresie okładania wszelkich konstrukcji wewnątrz pomieszczeń.

plytPłyty K/G dzieli się w zasadzie na trzy kategorie:
1. przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności /kuchnie, łazienki/ – zielone
2. przeznaczone do innych pomieszczeń mieszkalnych – białe
3. o podwyższonej odporności ogniowej zawierające dodatki włókien szklanych i celulozowych /zabudowa kominków/

Standardowa, zwykłe płyty mają 120 cm szerokości, 12.5 mm grubości i występuje w różnych wymiarach zależnie od długości: 2, 2.6, 3 a nawet 4 m. Zależnie od potrzeby można zawczasu przewidzieć, jakiej wielkości i ile płyt będziemy potrzebować do wykonania konkretnych prac.
Pozostaje też do wyboru grubość płyty – 6, 9.5, 12.5, 15 mm.

Do wykonania zabudów w liniach krzywych przeznaczone są specjalne płyty nacinane fabrycznie. Dzięki temu można uformować taką płytę na sucho w dowolnych krzywiznach. Można też zastosować gięcie zwykłej płyty 6 mm na mokro. Z uwagi na plastyczność gipsu daje się bez problemu formować po jednostronnym nawilżeniu jej wodą za pomocą pędzla ławkowca lub wałka. Sposób ten wymaga jednak rozpoczęcia montażu płyty na ruszcie zaraz po jej nawilżeniu i stopniowego naginania do kszałtu krzywizny.

Kategoria: Materiały

Komentarze

Odpowiedzi: 3 do wpisu “Płyty K/G”
  1. Łukasz pisze:

    Drogi Panie, z calym szacunkiem dla Pana fachowosci, ale od kiedy plyte 6mm gnie sie na mokro? Skoro to gips syntetyczny zbrojony wloknem szklanym jednostronnie laminowany. Z tej plyty woda splywa jak po kaczce, maksymalny promien wygiecia tej plyty to 65cm i zadne moczenie nic nie da gdyz jest to gorna granica jej wytrzymalosci

  2. RobertBalicki pisze:

    Drogi Łukaszu, jeśli zwrócisz baczniejszą uwagę na płyty dostępne na rynku, to z pewnością zauważysz, że płyty 6 mm są dostępne również jako zwykłe. Osobiście taką płytę wygiąłem po łuku i nie miałem z tym najmniejszych problemów.

  3. Łukasz pisze:

    sory zwracam honor, znalazlem plyte pokryta zwyklym papierem

Zostaw odpowiedź