Punkty oświetlenia

11 października 2009, autor: Robert Balicki

zyrOświetlenie jest elementem składowym w zasadzie wszystkich wnętrz. Trudno wyobrazić sobie pomieszczenie ciemne, do którego nie dochodzi nawet nikłe światło naturalne. Warto więc zawczasu zastanowić się i tak zaplanować przeróbki elektryczne, by w końcowej fazie nie okazało się, że przez nieuwagę dołożysz sobie dodatkowo masę pracy i stracisz czas.  Jest to wtedy moment zaskoczenia i złości, która tylko przełoży się na ogólny nastrój i może przynieść zniechęcenie. Uwierz – lepiej tego nie doświadczać.

Decyzja o wyborze oświetlenia należy wyłącznie do ciebie, więc sugeruję ci poświęcić wieczorek lub dwa, by spokojnie przeanalizować ten temat. Przede wszystkim musisz ”rozpracować” każde pomieszczenie oddzielnie, gdyż inaczej możesz zaaranżować oświetlenie kuchni, inaczej salonu, a jeszcze inaczej łazienki i wc. Wszystko zależy właściwie od efektu jaki zamierzasz osiągnąć. Warto też dobrze dobrać do siebie wszystkie lampy – stylowy żyrandol na środku salon i  zabudowa boczna z halogenami będą ze sobą się raczej gryźć, niż stanowić spójność. W efekcie przyjdzie na myśl raczej kiepski gust inwestora, niż odpowiedni nastrój wieczorową porą.

Jest więc kilka spraw, o których musisz pomyśleć:swiet

1. Postaraj się więc najpierw określić styl wnętrza biorąc pod uwagę jego przeznaczenie.

2. Weź pod uwagę przyszły układ mebli.

3. Weź pod uwagę elementy przyszłego wystroju /może warto coś dodatkowo oświetlić/

4. Zwróć uwagę, czy i która część pomieszczenia wymaga zwiększonego natężenia światła.

4. Zaplanuj kasację/rozłożenie nowych punktów elektrycznych.

5. Dobierz oświetlenie biorąc pod uwagę formę rzucania światła.

lampaJak widzisz, kwestia przeróbek oświetlenia jest więc sprawą niemniej ważną, jak inne podczas remontów i wykończeń. Na rynku materiałowym znajdziesz praktycznie wszystko, co jest potrzebne, by uzyskać zamierzony efekt. Pamietaj jednak, że nie wszystko warto dodatkowo oświetlać. Mocne źródło światła wyprowadzone blisko ściany uwidacznia jej niedoskonałości, podobnie jak halogeny rzucające pionowe światło na glazurę w łazience. Warto więc takie miejsca wykańczać ze szczególną starannością lub zastosować oświetlenie rozproszone.

Zostaw odpowiedź