Silikon w łazience cz. 2

24 października 2009, autor: Robert Balicki

Przed przystąpieniem do położnienia warstwy silikonu zwróć uwagę, że jest kilka różnych miejsc, w których należy go zastosować.
Przede wszystkim na pewno:
1. połączenie umywalka/glazura silsan
2. muszla podwieszana/glazura
3. brodzik/glazura
4. brodzik/terakota lub gres
5. kabina prysznicowa/glazura
6. wanna/glazura

W zasadzie nie ma ściśle określonych wskazań co do koloru silikonu i jego dobór zależy wyłącznie od ciebie. Przy białej umywalce lub misce WC można zastosować zarówno kolor biały jak i inny, o ile odpowiada on ściśle kolorowi fug. Biel idealnie gra z powierzchnią takiej ceramiki, ale będzie wyraźnie przecinał kolorowe fugi między płytkami nad umywalką. Sytuacja ta nie będzie miała miejsca przy silikonie kolorowym.

Osobiście preferuję więc to drugie rozwiązanie. Wymaga ono wprawdzie precyzji i dokładności w położeniu, ale zawsze łatwiej jest poprawić błąd na gładkiej ceramice podwieszanej niż na glazurze lub co gorsza – fugach.
Dodam też, że nie jestem zwolennikiem fug kontrastowych. Uzgadaniam tą sprawę oczywiście wcześniej z klientem i jeśli nie ma przeciwwskazań – dobieram fugę możliwie najbliższą kolorem do koloru płytek.

Silikon kolorowy najlepiej kupować razem z fugą tej samej firmy. Pisałem już o tym w części 1 – na opakowaniu, obok określenia koloru, widnieje numer fugi. Wystarczy więc przejść do miejsca, gdzie stoją silikony sanitarne i odszukać taki sam numer na tubie. Dobór tego samego numeru gwarantuje identyczny kolor obu materiałów.

silsan1Kolorowy silikon nadaje się do uszczelnień pionów kabin prysznicowych. Odpowiednio dobrany idealnie pasuje do koloru fug, co nie sprawia optycznego wrażenia „odcięcia” tego elementu wyposażenia od wyglądu całej łazienki.
Niektórzy forsują w tych miejscach silikony przezroczyste. Osobiście nikt mnie nie przekona do takiego rozwiązania, choćby dlatego, że płaszczyna płytek często pozostawia wiele do życzenia nie wspominając o błędach wykonawczych przy zachowaniu pionu. Może się zdarzyć, że płaszczyzna nie jest idealnie równa – wtedy uszczelnienie zgodne z kolorem fugi wygubi optycznie nasz błąd.
W obrębie kabiny biały natomiast kładzie się na wewnętrzne, poziome połączenie stelaża z brodzikiem.

Zależnie od konstrukcji stelaża kabiny stosuje się też silkon przezroczysty. Nadaje się on jednak tylko na połączenia ze szkłem. Tutaj można również zastosować silikon koloru białego, ale tylko w przypadku jeśli potrafi się go równiutko położyć.

Kategoria: Łazienki

Zostaw odpowiedź