Wentylacja w łazience/wc

25 października 2009, autor: Robert Balicki

Wentylacja pomieszczeń należy do bardzo istotnych kwestii, których pominięcie może nieść przykre skutki. Tworzące się w kątach ścian naloty i plamy to nic innego jak początki grzyba, z którym późniejsza walka jest uciążliwa i trudna do przewidzenia w efektach.

went2Łazienka jest miejscem „podwyższonego ryzyka” z uwagi na jej przeznaczenie i panujące tu warunki podwyższonej wilgotności. Nie daj się zwieść pozorom czystych płytek – im nic się nie stanie. Zwróć przede wszystkim uwagę na silikonowe połączenia. Jeśli wykonane zostały niewłaściwym materiałem – wujek grzyb i ciocia pleśń zaatakują tam w pierwszej kolejności.
Dodatkową sprawą jest niemiła dla nosa woń stęchlizny, zaduchu i zapachów pochodzących z misek wc. Częściowo rozwiązuje się to oczywiście częstszym sprzątaniem i używaniem silnych detergentów. Na dłuższą metę jest to jednak uciążliwe i nie likwiduje problemu.

Aby zminimalizować ryzyko takich efektów musisz pamiętać o dobrej wentylacji. Jeśli lubisz długie kąpiele w wannie lub gorące kwadranse pod prysznicem – ilość wilgoci zobaczysz na lustrze, a raczej trzeba będzie ją zetrzeć, by w ogóle zobaczyć lustro.
Sama kratka jest w takich wypadkach zupełnie niewystarczajaca, gdyż polega na grawitacyjnym obiegu powietrza, a ten jak wiadomo jest zbyt powolny.

By spowodować szybsze i skuteczniejsze odprowadzenie nadmiaru wilgoci należy w trakcie remontu wyprowadzić wypust 220V w pobliże otworu wentylacyjnego, by w miejscu kratki zamontować wentylator.

wentNa rynku jest wiele typów takich wentylatorów. Różnią się wielkością, sposobem montażu, jakością i oczywiście ceną. Można je włączać za pomocą sznureczka, oddzielnego włącznika lub wpiąć w instalację tak, by załączały się razem ze światłem. Zależnie od typu, będą się też włączać zależnie od stopnia zawilgocenia i wyłączać – od razu, lub automatycznie po określonym czasie.
Wentylator to koszt kilkudziesięciu złotych. Warto wydać, zamontować i usuwać nadmiar wilgoci na bieżąco i w jak najkrótszym czasie.

Kategoria: Łazienki

Komentarze

Odpowiedzi: 2 do wpisu “Wentylacja w łazience/wc”
  1. Jacek pisze:

    A czy wilgoć z łazienki nie będzie miała wpływu na elektrykę (kable, silnik itp.) w powyższym urządzeniu?

  2. Robert Balicki pisze:

    Nie – te urządzenia są „z gruntu” do tego przeznaczone i odpowiednio skonstruowane. Nie ma cudów oczywiście – też się psują jak każde inne urządzenia, ale nie z powodu wilgoci w pomieszczeniu

Zostaw odpowiedź