Jak usunąć stary silikon

3 marca 2010, autor: Robert Balicki

Silikony to materiał elastyczny, szeroko stosowany w mieszkaniach, szczególnie w kuchniach i łazienkach. Pozwala on na uszczelnianie połączeń ceramicznych z innymi powierzchniami jak np. blat, szkło itp. Zdarza się, że po pewnym czasie nie spełnia już swoich właściwości uszczelniających, przebarwia się,  został niewłaściwie nałożony lub użyty.

W takim wypadkach nie pozostaje nic innego jak go po prostu wymienić. Aby to uczynić, trzeba niestety najpierw pozbyć się starej warstwy. Nie jest to niestety proste, bardzo często odchodzi tylko miejscami lub w ogóle nie daje się ruszyć.

Silikon można usunąć na 2 sposoby – obie polegaja na metodzie mechaniczej. Jedna opiera się na usuwaniu silikonu ”na sucho”, druga na nałożeniu najpierw warstwy rozpuszczalnika. Metoda ”na sucho” to nic innego jak najzwyklejsze zeskrobanie za pomocą np. nożyka, a raczej jego wkładu, który prowadzimy po powierzchni stałej po odpowiednim kątem. Jest to jednak bardzo pracochłonne. Dokładne oczyszczenie wymaga dużej cierpliwości i ostrożności, by się nie pokaleczyć. Dodatkowo istnieje ryzyko porysowania powierzchni, która pozostaje do uszczelnienia. Tej metody stanowczo nie polecam.

silremDruga metoda wymaga zakupienia odpowiedniego środka chemicznego, który zmiękczy stary silikon i osłabiając jego przyczepności, spowoduje łatwe oderwanie się od podłoża.  Środki te dostępne są w każdym hipermarkecie budowlanym w granicy kilkunastu/-dziesięciu zł za opakowanie, w którym oprócz pojemniczka z rozpuszczalnikiem /najcześciej żel/ otrzymamy pędzelek do nakładania środka i małą, plastikową szpachelkę do usunięcia starej warstwy.

Cały proces usuwania trwa dość szybko. Często producent zaleca posmarowanie silikonu swoim produktem i pozostawienie na określony, minimalny czas. Z doświadczenia jednak wiem, że większość środków skutecznie zaczyna działać już w przeciągu kilkunastu minut od momentu nałożenia. Potem wystarczy zeskrobać całość dołączoną szpachelką. W razie konieczności czynność można powtarzać, po czym dokładnie umyć powierzchnię do czysta wodą ze środkiem czystości i osuszyć przed nałożeniem nowej warstwy silikonu.

Serię wyjątkowych wskazówek i wartościowej wiedzy ZA DARMO otrzymują tylko moi stali czytelnicy. Zostań jednym z nich, zacznij od unikalnego poradnika – KLIK

Kategoria: Łazienki

Komentarze

Odpowiedzi: 5 do wpisu “Jak usunąć stary silikon”
 1. Agnieszka pisze:

  Witam,

  Bardzo potrzebuję pomocy! Muszę usunąć silikon w kolorze grafitu w kuchni, na łączeniu blatu i płytek oraz blatu i mebli kuchennych. Niestety blat jest drewniany (lita deska) a meble kuchenne w białym lakierze. Silikon został położony ok 6 miesięcy temu. Dodam, że bardzo niezgrabnie, przez osobę, która się na tym nie zna. Efekt jest taki, że warstwa silikonu jest bardzo gruba, wystaje znacznie ponad powierzchnię blatu i jednocześnie ma nieregularne krawędzie. Bardzo brzydko komponuje się też z białym lakierem mebli – wygląda to tak jakby ktoś próbował zakleić szczelinę błotem. Efekt jest tragiczny. Obawiam się, ze zastosowanie chemicznego środka mogłoby uszkodzić meble lakierowane i drewniany blat.

  Jak mam usunąć ten silikon możliwie delikatnie, nie uszkadzając sąsiadujących powierzchni? :(
  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

  Z góry dziękuję i pozdrawiam,
  Agnieszka Leyko

 2. Robert Balicki pisze:

  Są dwie metody – chemiczna i mechaniczna. Myślę, że w tym przypadku metoda mechaniczna odpada. Proponuję użyć chemii i gąbki w najmniej widocznym miejscu i zobaczyć jaki będzie efekt.

 3. Paweł pisze:

  Metoda mechaniczna :) użyć skrobaka wykonanego z drewna aby nie pokaleczyć powierzchni do tego wd 40 i po problemie

 4. Adam pisze:

  Witam!
  Czy takiego środka rozpuszczającego można użyć na drewnie?

 5. Robert Balicki pisze:

  Wypróbuj metodę chemiczną w najmniej widocznym miejscu. Ta jest delikatniejsza w „niszczeniu”. Płytek i zlewu na pewno nie uszkodzi, zwróć uwagę na reakcję z blatem i szafkami. Myślę, że nic się nie powinno stać, to nie są środki żrące, ale lepiej dmuchać na zimne :)

Zostaw odpowiedź