Obsadzanie narożników

8 czerwca 2010, autor: Robert Balicki

n1Narożniki mają na celu ochronę wszelkich kantów w naszym mieszkaniu lub domu. Oprócz tego spełniają ważną rolę estetyczną. W dzisiejszych czasach montażu narożników dokonują ekipy developera przed położeniem tynków maszynowych. Jeśli więc w Twoim przypadku nie mamy do czynienia z wykończeniem nowego mieszkania, to najprawdopodobniej ich nie masz.

Łatwo to sprawdzisz przyglądając się kantom ścian. Są wykończone w lekko zaokrąglony sposób i do tego nierównomiernie. Po prostu kiedyś budowano i wykańczano inaczej niż dziś.

Nie znaczy to wcale, że nic się nie da zrobić. Można obsadzić je teraz, a jeśli masz w planie gładzenie ścian – narożniki są wprost niezbędne. Narożniki można kupić w każdym hipermarkecie budowlanym. Są różnej długości, więc warto najpierw zmierzyć ile będziemy potrzebować. Każdy narożnik obsadza się jako jeden element o określonym wymiarze.

Mówiąc prościej – nie wykorzystuje się np. dwóch lub trzech krótszych odcinków, tylko obsadza jeden na całej wymaganej długości. Ma to na celu uzyskanie równiutkiej linii narożnej ściany i możliwość ustawienia całego narożnika w pionie lub poziomie.

Do obsadzenia narożnika potrzebne będzie oczywiście sam narożnik i spoiwo, którym jest gips. Widziałem już „fachowe” porady ukazujące mocowanie narożników za pomocą zszywek lub wkrętów – nigdy tak nie rób.

Do obsadzenia użyj wyłącznie gipsu, najlepiej twardszego, bardziej odpornego na czynniki mechaniczne, np. Cekol C-40. Nie zalecam stosować tu gipsu wykorzystywanego do gładzi. Jest zbyt delikatny, zostawmy go więc do wykończenia.

Zakładam, że miejsce dla naszego narożnika jest czyste, suche i zagruntowane. Można więc przystąpić do jego obsadzenia. Prace rozpoczynamy od ucięcia potrzebnego odcinka. Jeśli jest to narożnik ściany, końcówki obcinamy “na prosto”. Jeśli chcemy w ten sposób wykończyć glif drzwiowy czy okienny – należy odpowiednio przyciąć końce. Jeden bok narożnika pod kątem prostym, drugi ukośnie. W ten sposób przygotowujemy wszystkie 3 narożniki.

Komentarze

Odpowiedzi: 4 do wpisu “Obsadzanie narożników”
 1. Krzysztof pisze:

  Próbowałem sciągnąc darmowe opracowania ale nie działa. Szkoda!

 2. Robert Balicki pisze:

  Hmm… powinno działać. Trzeba wpisać swój email i potem potwierdzić subskrypcję ze swojej poczty. Poradnik powinien dojść w ciagu kliku minut.

 3. Aleksander pisze:

  NIE MOGĘ ŚCIĄGNĄC

 4. Robert Balicki pisze:

  Czasem trzeba trochę poczekać, aż przyjdzie mail. Przepraszam, nie mam wpływu na pracę autorespondera. Jeśli nie zadziała, proszę spróbować zapisać się jeszcze raz przez linki znajdujące się po prawej stronie na blogu – „Darmowe Opracowania”

Zostaw odpowiedź