Skrobać te ściany, czy nie skrobać…?

15 grudnia 2010, autor: Robert Balicki

Temat wraca jak bumerang. To pytanie zadaje sobie wiele osób, samodzielnie wykonujących remont mieszkania. Zazwyczaj myśl ta przychodzi wraz z zaobserwowaniem pęknięć lub łuszczeniem się powłoki malarskiej. Biada jednak tym, którzy nie mając na ścianach i sufitach takich objawów, nawet nie pomyślą o tym, by sprawdzić aktualną jakość powłoki.
sk1
Może jakość akurat nie jest najlepszym słowem, trudno bowiem mówić o jakości po przykładowych kilku/-nastu latach eksploatacji użytkowej pomieszczeń. Chodzi oczywiście w tym przypadku o przyczepność.

Jeśli jesteś właścicielem mieszkania od dawna i sam wykonywałeś poprzedni remont, pamiętasz na pewno w jaki sposób był przeprowadzany, jaki był stan tynków, czy powierzchnie zostały zagruntowane, być może przegładzone, ile warst farby zostało nałożone itp. Jeśli takich rzeczy nie pamiętasz lub nie wiesz, gdyż nie brałeś w tym bezpośredniego udziału, bądź stosunkowo niedawno nabyłeś lokum - koniecznie dobrze przyjrzyj się powierzchniom i sprawdź przyczepność powłok.

Osoby zupełnie niedoświadczone nie zwracają na to uwagi, nie zdając sobie sprawy, jakie duże podejmują ryzyko. Mając na uwadze skromny budżet i niechęć do zatrudniania fachowców można oczywiście rzec „co tam, jak będzie – tak będzie, byle nie wydawać pieniędzy”. Tylko czy o to naprawdę chodzi, skoro przy odrobinie rozsądku może być tak, jak być powinno i to również bez sięgania do portfela. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że takie podejście to właśnie wstęp do jego skutecznego oczyszczenia.

Osobiście zawsze bardzo dokładnie przyglądam się ścianom i sufitom, gdyż wiem, że przez zaniedbanie tego etapu, można narobić sobie sporo dodatkowych, zupełnie zbędnych kosztów.

Serię wyjątkowych wskazówek i wartościowej wiedzy ZA DARMO otrzymują tylko moi stali czytelnicy. Zostań jednym z nich,
zacznij od unikalnego poradnika -KLIK

Komentarze

Jedna odpowiedź do wpisu “Skrobać te ściany, czy nie skrobać…?”
  1. Jacek pisze:

    Tu powinien Pan umieścić link z programu „Usterka” pt: Malowanie :)
    Dość adekwatny do tego co robią ekipy i jakie mają problemy z nieoskrobanymi ścianami.
    Pozdrawiam.

Zostaw odpowiedź